Lauge og Kirkeløkke får chancen mod Egypten
Rasmus Lauge har på grund af en skade endnu ikke været i aktion ved VM. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Rasmus Lauge og Niclas Kirkeløkke er med mod Egypten, hvor Hans Lindberg og Michael Damgaard sidder over.
Rasmus Lauge og Niclas Kirkeløkke kan få deres første minutter ved VM i håndbold, når det mandag aften går løs mod Egypten.
Det bekræfter landstræner Nikolaj Jacobsen over for TV 2 Sport.
Lauge er klarmeldt efter en test søndag, men det er ikke planen, at han skal spille meget mod egypterne.
- Det bliver i mindre roller. Det er klart, at han ikke har trænet i et stykke tid, så at smide ham ind i 45-50 minutter i dag kommer jeg ikke til, siger Nikolaj Jacobsen til TV 2 Sport.
Hans Lindberg og Michael Damgaard er de to danske oversiddere mod Egypten.
Tidligere på dagen fremgik det på Det Internationale Håndboldforbunds (IHF) hjemmeside, at Lauge og Kirkeløkke var blevet indskrevet i VM-truppen i stedet for Mads Hoxer og Lasse Møller.
Rasmus Lauge har siddet uden for i Danmarks første fem VM-kampe med en lægskade, mens Niclas Kirkeløkke er blevet hasteindkaldt.
- Niclas er en vanvittig god defensiv back, som kan klare sig selv mand mod mand og mod en stregspiller. Hans styrker i defensiven kan gøre os godt, siger assisterende landstræner Henrik Kronborg i en pressebriefing før kampen.
Med en sejr mandag aften over Egypten skal Danmark som vinder af sin mellemrundegruppe møde Ungarn i kvartfinalen. Ender kampen uafgjort, skal de danske verdensmestre som toer i mellemrundegruppen møde Sverige.
Et nederlag til Egypten vil højst sandsynlig også føre til et kvartfinalemøde med Sveriges VM-værter. Et dansk nederlag vil dog give Kroatien en spinkel mulighed for at overhale Danmark.
Mandagens opgør mellem Danmark og Egypten spilles klokken 20.30.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet