Laybourn og Juhl taber All England-finale

Det er danskernes andet finalenederlag i den prestigefyldte engelske turnering, som de aldrig har vundet. De tabte også finalen i 2005.

Efter to succesrige år med titler ved All England bliver 2012 således uden danskere øverst på podiet.

Finalen var en rodet og lettere nervøs affære, men dysten var lige indtil midt i første sæt, da danskerne forærede indoneserne en håndfuld nemme point, og så tabte Laybourn og Juhl med 17-21.

Der var alt for mange fejl, og danskerne smed dumme og afgørende point væk i egen serv.

I andet sæt kom det danske par for alvor på halen og bagud 6-12, men herefter var det som om, at presset lettede en smule fra Laybourns og Juhls skuldre. Pludselig var de tilbage i opgøret og kun bagud med et enkelt point 13-14.

Danskerne fik udlignet til 19-19, men indoneserne var koldblodige, og de fortsatte deres stabile spil og vandt det andet og afgørende sæt med 19-21.

Finalepladsen er trods nederlaget en tyk streg under, at danskerne er på vej tilbage mod verdenstoppen efter Thomas Laybourns knæproblemer. Parret har tidligere ligget nummer et på verdensranglisten.

I kvartfinalen slog parret lidt overraskende landsmændene Joachim Fischer og Christinna Pedersen i to sæt 21-15, 21-16.

I sidste uge vandt det danske par German Open, og den opadgående kurve er fortsat i England, lige indtil Tantowi Ahmad og Lilyana Natsir stod på den anden side af nettet.

/ritzau/

Thomas Laybourn og Kamilla Rytter Juhl var deres egne værste fjender, da de søndag tabte All England-finalen i mixed double til det indonesiske par Tantowi Ahmad og Lilyana Natsir.

Offentliggjort Sidst opdateret