Lazio tager imod Gustav Isaksen i lufthavnen
Gustav Isaksen har spillet 139 kampe for FC Midtjylland og lavet 33 mål. (Arkivfoto). Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Den italienske Serie A-klub tog omkring midnat natten til mandag imod den 22-årige FC Midtjylland-angriber.
FC Midtjylland-angriberen Gustav Isaksen kan meget vel være tæt på at færdiggøre et skifte til Lazio.
Omkring midnatstid natten til mandag har den italienske Serie A klub lagt både billeder og en video ud af den 22-årige dansker på klubbens hjemmeside og sociale medier.
Lazio skriver på det sociale medie X, der tidligere var kendt som Twitter, kortfattet, at Gustav Isaksen er ankommet, mens angriberen siger "ciao, forza Lazio" i en video på tre sekunder.
På hjemmesiden sammenlignes Isaksen med legenden Michael Laudrup, der optrådte for Lazio fra 1983 til 1985.
Isaksen var søndag udeladt fra FC Midtjyllands trup til superligakampen mod Lyngby. Uden den stærke angriber på banen tabte midtjyderne udekampen med 1-4.
Gustav Isaksen er gennem flere dage blevet sat i forbindelse med et skifte til Lazio af både danske og italienske medier.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker