Det kunne næsten kun gå galt for Roma i kampen. Roma fik nemlig en katastrofal åbning på opgøret, da den hollandske landsholdskeeper Maarten Stekelenburg blev udvist allerede efter en håndfuld minutter.
Kort tid efter bragte brasilianeren Hernanes Lazio foran 1-0 på et straffespark. Lazio-anfører Stefano Mauri blev matchvinder efter en times tid, efter at Romas Fabio Borini havde udlignet til 1-1 i første halvleg.
Lazio havde rigeligt med chancer til at score yderligere mål, men svigtede for meget foran modstanderens mål.
Også Roma havde trods en mand i undertal i det meste af kampen målchancer. For eksempel var anfører og klublegende Francesco Totti i slutfasen tæt på en 2-2-scoring.
Lazio fik kort før tid også selv en spiller vist ud i skikkelse af argentineren Lionel Scaloni, men det kunne Roma ikke udnytte.
Med sejren overtager Lazio tredjepladsen i Serie A fra Udinese, der hjemme skuffede med 0-0 mod Atalanta.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde