Le Mans: Tom K. er med trods ulykke
Trods ulykken, hvor Tom Kristensens medkører Loïc Duval onsdag smadrede holdets Audi i atomer, er holdet med i torsdagens kvalifikation til Le Mans. Dermed kommer Tom Kristensen med i løbet.
Det bekræfter Audi på sin hjemmeside.
Mekanikerne hos Audi Sport Team Joest begyndte allerede onsdag aften at gøre en ny bil klar, og torsdag morgen melder teamet, at det er lykkedes.
- I stedet for Loïc Duval, som stadig er under observation på hospitalet, kører reservekøreren Marc Gené, skriver Audi Motorsport på hjemmesiden.
Duval mistede kontrollen over sin Audi R8 med mere end 270 kilometer i timen, og han ramte barrieren med så stor kraft, at bilen nærmest lignede de indledende faser af et samlesæt.
Umiddelbart fik han dog kun overfladiske skrammer.
Bilen nåede således slet ikke med i den første kvalifikationsrunde, eftersom Loïc Duval, som var med til at vinde sidste år, forulykkede allerede under den frie træning. Men nu når teamet altså alligevel, at få bilen med i næste kvalifikation.
Tom Kristensen er den kører, som har vundet det 24 timer lange løb flest gange. Han har indtil videre ni sejre.
Le Mans begynder lørdag klokken 15.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker