Leon Andreasen udskyder sit comeback igen

Leon Andreasen ved ikke, hvornår han atter kan spille fodbold på topplan, efter at han de seneste to år har gennemgået tre operationer.

Den lyskeskadede midtbanespiller, der er på kontrakt hos tyske Hannover 96, havde håbet at vende tilbage efter nytår, men det er ændret.

- Jeg har droppet det der med at sætte datoer for, hvornår jeg skal i gang igen, for hver gang, at jeg tror, at det går den ene vej, så begynder det at gå den anden vej, siger Leon Andreasen til B.T.

- På tirsdag skal jeg til undersøgelse hos en specialist, jeg har hørt om gennem en ven. Jeg kender ham ikke, men jeg håber, han kan hjælpe mig, for jeg har ikke selv nogen idé om, hvad fanden der er galt, fortæller landsholdsspilleren, der senest var i aktion i april.

Trods problemerne, der også betød et afbud til sommerens VM med landsholdet, så er Andreasen ikke tæt på et karrierestop.

- Jeg er 27 år, så der er ingen grund til at male fanden på væggen, og jeg er ikke ved at give op eller noget. Lige nu har jeg bare ikke så meget positivt at fortælle, siger den tidligere AGF-spiller.

/ritzau/

Landsholdsspilleren Leon Andreasen er fortsat lyskeskadet og tør ikke sætte en dato på sit comeback.

Offentliggjort Sidst opdateret