Lars Jacobsen og det øvrige danske forsvar holdt stand mod et i perioder massivt svensk pres i VM-kvalifikationskampen i Parken. Efter den danske 1-0-sejr, som sender Danmark til VM i Sydafrika næste år, indrømmer Blackburn-spilleren da også, at der var tryk på.
- Vi er utroligt lettede nu. Der har været en del pres på os i løbet af ugen, og det var lige op over mod Sverige. Vi vidste godt, at vi skulle gøre arbejdet færdigt i aften, og det gjorde vi heldigvis, siger Jacobsen.
Han mener, at Danmark har spillet bedre, end holdet viste i Parken mod svenskerne, men han tilskriver det også betydningen af kampen.
- Vi var bedre i første halvleg, men det blev noget indianerfodbold i anden halvleg. Jeg tror, at vi blev nervøse, fordi situationen lå i baghovedet på os, siger Lars Jacobsen.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker