Ligaforeningen har kontrakt klar til ishockeyspillere
Ligaforeningen og kontraktudvalget har en forbedret standardkontrakt klar til landets ishockeyspillere.
Ligaforeningen af danske isligaklubber og kontraktudvalget er klar med en ny og forbedret standardkontrakt til landets ishockeyspillere.
Den blev præsenteret på et møde onsdag, hvor de ti Metal Liga-klubbers direktører var til stede.
Om kontrakten fortæller Ligaforeningens formand, Klaus B. Rasmussen, i en pressemeddelelse:
- Det har været utrolig vigtigt ikke mindst at få spillerne forsikret, og det bliver de nu i den nye standardkontrakt.
- Samtlige spillere får nu en forsikring betalt af klubben, og herudover er der lavet et samarbejde med forsikringsselskabet, sådan at spillertrupperne løbende informeres og tilbydes personlig forsikringsrådgivning, siger Klaus B. Rasmussen, der også er direktør i Sønderjyske.
I begyndelsen af februar fremsatte spillernes fagforening DEF (Danske Elitesportsudøveres Forening) en række krav til de kommende kontrakter. Men samtlige klubber meddelte, at deres spillere ikke kunne bakke op om kravene.
I stedet lovede Ligaforeningen hurtigst muligt at kunne præsentere en ny standardkontrakt.
Den skal træde i kraft fra den kommende sæson.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde