Lindberg før Kroatien-gyser: Fifty-fifty
Det danske herrelandshold i håndbold skal lørdag klokken 17.15 spille mod Kroatien i det, der formentlig er kampen om den endelige førsteplads i gruppe B ved OL.
Kroaterne har ligesom danskerne tre sejre af tre mulige, og holdet har spillet overbevisende hidtil i turneringen.
Den danske højrefløj Hans Lindberg er dog optimist omkring de danske sejrschancer før kampen i Copper Box i London.
- Jeg synes, mulighederne er gode. Kroatien er et godt hold, men jeg synes også, at vi i perioder har vist, at vi er et godt hold, siger Hans Lindberg.
- Vi er forsvarende europamestre og er ubesejrede i gruppen. Det bliver en hård kamp, og jeg synes, det er fifty-fifty, siger fløjspilleren fra HSV.
Førstepladsen i gruppen kan give en lettere modstander i kvartfinalen, men Hans Lindberg mener, at det er svært at spå om udfaldet på forhånd.
- Det handler nok om, hvem der er bedst på dagen og får styr på hinanden. Jeg tror godt, at vi kan vinde. Nej, jeg ved, at vi kan vinde, siger landsholdsspilleren.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned