Liverpool i stor nedtur: Aston Villa vinder 3-1
Udsigten til at slutte sæsonen i toppen af Premier League - som i de gode gamle dage - fortoner sig langsomt for Liverpool, efter holdet lørdag tabte 1-3 til Aston Villa i en kamp, hvor hjemmeholdet var foruroligende uskarpe.
Det hjælper næppe heller på selvtilliden, at lussingen blev leveret af et bundhold, som reelt har kæmpet for overlevelse i denne sæson.
Nederlaget er samtidig en plet på Liverpools hjemmebanestatistik i denne sæson, hvor holdet nu har vundet tre, spillet tre uafgjort og tabt tre.
Fra kampens start havde Liverpool tilsyneladende styr på begivenhederne mod en ikke særligt skræmmende offensiv fra Aston Villa, og hjemmeholdet kom også frem til et par fine chancer, men afslutningerne manglede skarphed.
Og uden at have gjort væsen af sig var det Aston Villa, som med en flot scoring af Christian Benteke kom foran 1-0 efter en halv time.
Fem minutter før pausen blev det 2-0 til Villa på et fremragende mål, da Christian Benteke dirigerede et hælspark ind til den østrigske angriber Andreas Wiemann, som scorede sikkert.
I anden halvleg pressede hjemmeholdet hårdt på, blandt andre Daniel Agger var med fremme.
Liverpool-spillerne appellerede for et straffespark, da danskeren kort efter pausen blev revet ned i feltet, men dommer Neil Swarbrick vinkede til fortsættelse.
Måske var den offensive satsning en dårlig idé, for kort efter kunne Christian Benteke passere forsvaret og gøre skaden uoprettelig for Liverpool med sin scoring til 3-0.
I slutminutterne fik Steven Gerrard reduceret til 1-3 på et hovedstød efter indlæg af Glen Johnson. Det var en smule oprejsning for anføreren, som ikke spillede sin bedste kamp for Liverpool denne lørdag.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet