Liverpool-målmand: Vi er ved at rejse os

Liverpool er atter klar til at tage kampen op mod Manchester United, Chelsea og de øvrige tophold i Premier League.

Det vurderer målmand Jose Reina efter weekendens 1-1-kamp på Anfield mod United.

- Det er positivt, at vi nu er skuffede over, at det ikke lykkedes for os at slå Manchester United.

- Vi spiller helt klart bedre og vinder kampe, siger Jose Reina.

For et år siden var stemningen helt anderledes i traditionsklubben, der fik en skidt start på sæsonen. Det førte til en fyring af manager Roy Hodgson, der kort efter blev afløst af Kenny Dalglish.

Derudover er der blevet hentet spillere for omkring en milliard kroner, blandt andre Andy Carroll og Luis Suárez.

- Jeg håber, at indkøbene har hjulpet os til at lukke hullet til de andre hold.

- Det er stadig for tidligt at sige, om det er lykkedes. Det må vi vente med at se på, når sæsonen bliver afsluttet, siger målmanden.

Liverpool fik i sidste sæson kæmpet sig op på sjettepladsen i Premier League. Efter otte spillerunder af denne sæson indtager Liverpool femtepladsen.

/ritzau/

Jose Reina sporer fremgang hos Liverpool, der er ved at lukke gabet til de bedste hold i Premier League.

Offentliggjort Sidst opdateret