Liverpool fortsætter med at levere dårligere resultater. Torsdag blev det til et nederlag til franske Lille, der på hjemmebane vandt 1-0 over manager Rafael Benitez' mandskab i Europa League.
Med en direkte frisparksscoring fem minutter før slutfløjt sørgede Eden Hazard for, at franskmændene står med gode chancer for at spille sig i Europa Leagues kvartfinaler.
Daniel Agger og holdkammeraterne spillede langsomt og lavede mange fejlafleveringer, hvilket betød, at de engelske gæster kom frem til meget få chancer.
Der var langt mere drev over de franske værter, der flere gange fik Agger og specielt forsvarskollegaen Jamie Carragher til at se langsomme ud.
Efter 10 minutter blev danskeren selv fintet og oversprintet i en situation, der meget let kunne have bragt Lille foran med 1-0. Det skete til gengæld efter 84 minutter, da Eden Hazard med et blødt frispark lidt heldigt fik scoret sejrsmålet.
I de øvrige kampe vandt Hamburger SV på hjemmebane med 3-1 over Anderlecht, mens Rubin Kazan i Rusland spillede 1-1 mod Wolfsburg, der havde Thomas Kahlenberg på bænken i hele kampen. Atlético Madrid spillede 0-0 mod Sporting Lissabon.
De sidste fire 1/8-finaler, der står mellem Juventus-Fulham, Benfica-Marseille, Panathinaikos-Standard Liege og Valencia-Werder Bremen, spilles senere torsdag aften.
Returkampene spilles i næste uge.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde