Lössl om lønpres på spillere: Det er en hetz
Jonas Lössl er ejet af Premier League-klubben Everton, men er lige nu lejet ud til Championship-klubben Huddersfield, som han også tidligere har spillet for. (Arkivfoto) Foto: Hannah Mckay/Reuters
Hannah Mckay/Reuters
Jonas Lössl forstår ikke presset på spillerne i engelsk fodbold om at bidrage under coronakrisen.
Normalt har den britiske sundhedsminister Matt Hancock ikke meget at gøre med landets nationalsport, fodbold.
Men i denne uge trak Hancock overskrifter i sportssektionerne, da han på et pressemøde sagde, at spillerne i Premier League bør gøre deres i landets kamp mod coronavirus og gå ned i løn.
En opfordring, som den danske målmand Jonas Lössl, der er udlejet til Championship-klubben Huddersfield fra Everton, er uforstående over for.
- Jeg må ærligt sige, at jeg synes, at det er uhørt at lave sådan en udtalelse, som er en hetz direkte mod os, siger keeperen i et interview med Eurosport.
Lössl forstår generelt ikke det store fokus på, at lige præcis de bedste fodboldspillere i landet bør bidrage.
- Jeg synes ikke, at det hænger sammen at gå direkte efter en afgrænset del af det økonomiske system, som i forvejen er rigtig god for den engelske økonomi. Der har du nogle andre midler, du bruger som minister og som stat, siger han.
Onsdag blev det meldt ud, at en lang række fodboldstjerner fra Premier League er gået sammen om at starte en fond under hashtagget #PlayersTogether, der skal yde støtte til det britiske sundhedsvæsen (NHS), der er presset på grund af mange coronatilfælde.
Den danske landsholdsmålmand hos Leicester, Kasper Schmeichel, er én af dem.
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub