Det var først kort inden løbet, at Lotte Friis besluttede sig for sin taktik i EM-finalen på 1500-meter fri. Fornemmelsen sagde hende, at der var kræfter til at lægge hårdt ud.
- Det kørte rigtigt godt i opvarmningen, og så tænkte jeg, at jeg lige så godt kunne forsøge at sætte tempo fra start, siger Lotte Friis, der hurtigt havde distanceret konkurrenterne med en banelængde.
Hun havde løbet under fuld kontrol og var aldrig i krise undervejs.
- Det føltes meget bedre end under 800-meteren den anden dag. Rytmen var på plads, og jeg mærkede ikke nær så meget til ryggen, siger langdistancesvømmeren, som på grund af en hård seng har haft smerter i lænden.
De er altså ved at være væk, og det hjælper nok også, at man samtidig kan glæde sig over at kunne kalde sig dobbelt europamester.
- Ja, det er da enormt vigtigt for min selvtillid. Det øger da troen på, at jeg kan gøre det igen om to år, siger hun - og hentyder til 2012, hvor der ud over endnu et EM også er OL i London. Her er 1500-meteren dog ikke på programmet.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker