Lucas Andersen hjælper Leicester op i Premier League
Mads Hermansen og Leicester spiller i Premier League fra næste sæson. (Arkivfoto). Foto: Andrew Yates/Ritzau Scanpix
Leicester er rykket op i Premier League, efter at Queens Park Rangers fredag tævede Leeds 4-0.
Leicester er efter bare et års fravær tilbage i Premier League.
Det blev fredag en matematisk kendsgerning, da forfølgeren Leeds tabte med hele 0-4 hos London-holdet Queens Park Rangers.
Danske Lucas Andersen bidrog til festen, da han tævede sit første mål for QPR siden vinterskiftet fra AaB i kassen til 2-0 i midten af første halvleg.
Leicesters oprykning er gode nyheder for det danske landshold, da målmanden Mads Hermansen og stopperen Jannik Vestergaard begge er stamspillere hos oprykkeren og dermed kan se frem til at blive matchet på øverste niveau.
Leeds ligger fortsat nummer to i Championship, men Ipswich er blot ét point efter og har to kampe i baghånden, så det er langt fra givet, hvem der tager den anden direkte oprykningsplads.
Nummer tre til seks spiller playoff om den tredje og sidste billet til Premier League.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned