Lyngby-målscorer ville chippe bolden i mål

Efter Lyngbys sejr over Superligaens anden oprykkerhold fra Horsens afslørede kampens enlige målscorer, Kim Aabech, lidt af tankerne bag sit straffespark i første halvleg.

- Jeg tænkte længe på, om jeg skulle chippe den over målmanden, ligesom jeg ofte gør det. Men han stod stille rimelig længe, så jeg blev nødt til at sparke den ud i siden, siger Kim Aabech.

Da Lyngby senest var i Superligaen, blev holdet kendt for en til tider sprudlende offensiv, der dog ofte gav bagslag, da modstanderne havde let ved at score mod holdet.

I søndagens kamp mod Horsens spillede holdet dog langt mere kontrollerende, og de mange løb fremad banen var ikke så meget med hovedet under armen, hvilket man tidligere har kunnet opleve Lyngby gøre.

Og det er ikke tilfældigt, siger Kim Aabech.

- Forsvarsspillet har været et kæmpe tema for os, og vi skal ikke spille på samme måde, som sidste gang vi var oppe i ligaen. Vi ved, at vi kan en hel masse offensivt, men vi har arbejdet meget med balancen mellem det offensive og det defensive, siger Kim Aabech.

Han mener, det er for tidligt at pege på, hvorvidt holdet har mulighed for at klare sig i landets bedste række. Men allerede i næste runde kan der komme en god indikator.

- Jeg mener, at hvis vi kan få point mod Silkeborg i næste runde, så ser det fornuftigt ud.

/ritzau/

Kim Aabech blev kampens enlige målscorer på straffespark, da Lyngby slog Horsens med 1-0. Men han turde ikke at chippe bolden i mål, hvilket han tit plejer.

Offentliggjort Sidst opdateret