Lyngby-spillere træner og håber stadig på redning
Lyngby-spillerne trænede onsdag under stor mediebevågenhed. Fredag træner de igen, selv om klubben endnu ikke er reddet. Foto: Scanpix/Philip Davali
Scanpix/Philip Davali
Efter et spillemøde fredag formiddag træner Lyngby-spillerne. Der er møde med ledelsen klokken 15.
Fodboldspillerne i superligaklubben Lyngby fortsætter deres forberedelser frem mod søndagens forårspremiere i Superligaen, selv om spillerne i den konkurstruede klub fortsat ikke har fået løn.
Fredag formiddag afholdt klubbens spillere et kort spillermøde uden trænere eller ledelsen i klubben, og efterfølgende har spillerne sat kursen mod træningsbanen.
Det fortæller Lyngby-backen Michael Lumb.
- Vi har holdt et spillermøde, hvor der ikke var andre fra klubben til stede. Vi har talt om dagen i dag, hvor vi forhåbentligt bliver reddet.
- Nu går vi ud og træner, og så er der et møde klokken 15 med ledelsen, som spillerne også skal være med til, siger Michael Lumb.
Lyngby-formand Torben Jensen bad tidligere på ugen om at få forlænget fristen for lønudbetaling til fredag, hvilket spillerne via deres fagforening, Spillerforeningen, indvilgede i.
Fire Lyngby-spillere valgte senere onsdag at få ophævet deres kontrakt med Lyngby. Michael Lumb kan ikke sige noget om, hvorvidt han tror, flere spillere vil benytte sig af den mulighed, inden der er en endelig afklaring om Lyngbys fremtid.
- Jeg kan ikke tale på vegne af alle, uanset hvad min fornemmelse er. Jeg havde jo også en anden fornemmelse tidligere.
- Man kan sige, at spillerne er sig selv nærmest, siger Michael Lumb.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet