Lyngby-træner: Vi var bange i efteråret

Med udekampe mod AaB, FC Midtjylland og Brøndby og en hjemmekamp mod OB har det nedrykningstruede hold haft en vanskelig start, men har alligevel skrabet seks point til sig i de første fire kampe.

- Og det er jeg alt i alt tilfreds med, siger Niels Frederiksen.

Han mener, hans spillere har haft godt af vinterpausen, hvor han ud over muligheden for intens træning og et transfervindue til at handle spillere, også har oplevet en forandring i spillernes attitude på banen.

- Vi har fundet ud af, hvad vi egentlig er gode til, lyder analysen fra Niels Frederiksen, der peger på en af Lyngbys traditionelle dyder: Offensiv fodbold.

- Vi viser mere mod nu. Også i dag var vi gode til at få mange mand med i vores angreb. Godt nok kom vi så til at smide bolden væk i farlige situationer, men det er en risiko, vi har besluttet, at vi må leve med, siger Niels Frederiksen.

Han ærgrer sig dog over, at hans hold ikke fik spillet sig til flere chancer - specielt før pausen.

- Jeg sagde til spillerne: Aldrig har vi fået så lidt ud af så meget. Vi var i masser af gode situationer, men vi fik det ikke gjort færdigt, siger Niels Frederiksen.

/ritzau/

Selv om Lyngby tabte 1-2 på Brøndby Stadion i den sene søndagskamp i Superligaen, er træner Niels Frederiksen godt tilfreds med den udvikling, hans hold har vist i foråret.

Offentliggjort Sidst opdateret