AaB's svenske træner Magnus Pehrsson har været under hårdt pres, efterhånden som sejrene er udeblevet, men efter 3-2-sejren ude over Randers håber sportsdirektør Lynge Jakobsen, at den unge træner får lidt ro i den kommende tid.
- Magnus Pehrsson er en dygtig træner, og jeg har hele tiden sagt, at han er vores træner både i dag og i morgen. Nu håber jeg på, at jeg slipper for at svare på trænerspørgsmål i den kommende tid, siger Lynge Jakobsen.
Sportsdirektøren er overbevist om, at sejren over Randers vil give spillerne et tiltrængt boost, så holdet i de næste kampe vil spille sig yderligere ud af krisen.
- Havde vi ikke vundet i dag, ved jeg godt, hvad pressen og omgivelserne havde sagt. Nu kommer spillerne til træning med en helt anden glæde og begejstring, og de kan slet ikke vente på at komme til at spille igen, mener Lynge Jakobsen.
Også Magnus Pehrsson erkender, at sejren løftede noget af et åg fra hans skuldre.
- Jeg kommer til at sove bedre i nat, for det gør man altid, når man har vundet. Jeg har haft stor støtte fra ledelsen, selv om resultaterne ikke har været, som vi havde ønsket. Det har været en hjælp, for jeg har da været påvirket af situationen, siger Magnus Pehrsson.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde