Mændene tabte - kvinderne vandt
Team Sydhavsøerne solgte sig dyrt og tabte kun med tre mål til storfavoritterne fra GOG. Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
TSØ tabte kun med tre mål til GOG - NFH vandt med tre mål over Aalborg
LOLLAND-FALSTER Team Sydhavsøerne leverede en fremragende præstation mod storfavoritterne fra GOG i ottendedelsfinalen i pokalturneringen.
Fynboerne vandt ganske vist 28-25 efter 19-16 føring ved pausen, men der var spænding om udfaldet til knap ti minutter før tid, hvor lollikkerne nåede op på 23-24, men et par sløsede afslutninger betød, at Håndboldliga-mandskabet trak fra til allersidst.
Der var comeback til Sydhavsøernes playmaker Andreas Stryger, der spillede blændende og blev hjemmeholdets topscorer med syv mål foran 1044 tilskuere i Maribo-Hallen.
De forsvarende pokalmestre hos kvinderne, NFH, levede op til favoritrollen og besejrede på udebane Aalborg 24-21 i deres ottendedelsfinale.
Der var mindre spænding om udfaldet, end cifrene umiddelbart antyder.
NFH førte 15-10 ved pausen og 24-17 med 12 minutter tilbage, inden nordjyderne fik lov at scorede de sidste fire mål.
Lærke Nolsøe Pedersen, Sofie Amalie Olsen og Anna Lagerquist delte topscorerværdigheden med hver fem mål.
Læs mere om de to pokalkampe i Folketidende torsdag.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker