Magnussen glæder sig til velkendt og forbedret bane
Kevin Magnussen skal ofte kæmpe hårdt for placeringerne, og derfor glæder han sig til det spanske grandprix, hvor overhalingsmulighederne blev forbedret sidste år. (Arkivfoto). Foto: Albert Gea/Reuters
I weekenden venter det spanske grandprix på en bane, som kørerne kender bedre end de fleste andre.
Ved det seneste Formel 1-grandprix i Canada spillede regn en stor rolle, og før det gjorde Monacos smalle gader det svært for Kevin Magnussen at rette op på en fejlslagen kvalifikation.
Derfor glæder den danske Haas-kører sig til, at det i weekenden er det spanske grandprix i Barcelona, der venter.
- Det er nok en af de mest velkendte baner for alle kørere og nok den bane, jeg har kørt fleste omgange på af alle baner, siger Magnussen i en pressemeddelelse fra Haas.
I mange år var det banen i Barcelona, hvor Formel 1-holdene testede inden sæsonstarten.
Han glæder sig især til løbet, fordi banen sidste år blev ændret lidt, så mulighederne for overhaling er forbedret.
- Det er en god bane med mange højhastighedssving, hvor det kan være svært at overhale. Men det er blevet bedre, og banen er sjovere at køre, efter at de fjernede den sidste chikane, og det har også forbedret mulighederne for overhaling, siger Magnussen.
I 2018 og 2019 kørte han sig til point på banen med henholdsvis en sjette- og en syvendeplads.
Efter ni af sæsonens grandprixer i år står danske Kevin Magnussen stadig kun noteret for det ene point, han hentede med tiendepladsen i Australien. Det var i tredje løbsweekend.
/ritzau/
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet