Magnussen: Jeg er meget skuffet over min fejl
Lørdagens kvalifikation til det ungarske grandprix i Budapest sluttede brat for den danske racerkører Kevin Magnussen.
De 10 sidste tilbageværende racere havde netop taget hul på kvalifikationens sidste fase, Q3, da Magnussen kørte af banen, smadrede sin McLaren-racer og måtte udgå.
- Jeg har meget skuffet over at have begået den fejl, siger Kevin Magnussen i en pressemeddelelse fra McLaren.
Det var netop begyndt at regne, da Magnussen mistede kontrollen over raceren.
- Jeg kørte bare i muren. Banen var meget vådere i det første sving, end det var i det sidste. Da jeg kom ud af det sidste sving, var der fuldt vejgreb, så jeg bremsede, hvor jeg normalt ville bremse, men det var meget vådere, forklarer Kevin Magnussen.
Han tilføjer, at han fysisk har det godt trods uheldet.
Nu starter han søndagens grandprix i position nummer 10, mens teamkammeraten, Jenson Button, starter i den syvende.
- Jeg er mest skuffet på holdets vegne. Jeg tror, vi kunne have lavet et godt kvalifikationsresultat. Vi må bare komme videre, selv om det er blevet vanskeligere, men jeg er meget opsat på at køre et godt løb, siger danskeren.
Søndagens grandprix begynder klokken 14.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned