Magnussen starter som nummer ni i Belgien
Kevin Magnussen starter midt i feltet af de 20 kørere i søndagens grandprix. Foto: Emmanuel Dunand/Ritzau Scanpix
Emmanuel Dunand/Ritzau Scanpix
Lewis Hamilton starter forrest i søndagens grandprix i Belgien. Magnussen blev nier i kvalifikationen.
Racerkøreren Kevin Magnussen (Haas) starter midt i feltet i søndagens Formel 1-grandprix i Belgien.
Den 25-årige dansker blev nummer ni i kvalifikationen, hvor Lewis Hamilton (Mercedes) for femte gang i karrieren sikrede sig poleposition på Spa-banen.
Efter nogle halvsløje træninger så fik Magnussen mere fart i sin racer i kvalifikationen på den syv kilometer lange racerbane.
I første del, den såkaldte Q1, satte danskeren niendehurtigste tid med en omgang på 1 minut og 43,831 sekunder. Magnussen var derfor ikke i fare for at blive blandt de fem kørere, der blev elimineret i Q1.
I Q2 forbedrede Kevin Magnussen sig endnu en gang og kappede yderligere et halvt sekund af sin bedste omgangstid.
Farten var dog øget over hele linjen, og danskeren blev noteret for tiendebedste tid, hvilket akkurat bragte ham videre til Q3.
Tyske Sebastian Vettel (Ferrari) satte i Q2 banerekord med en tid på 1 minut og 41,501 sekunder.
Før Q3 begyndte regnen at vælte ned over Spa-banen, og det skabte en hel del kaos, da der pludselig skulle skiftes dæk. Det viste sig dog, at der blot var tale om en kortvarig byge, hvilket ikke gjorde kaosset mindre.
Da Magnussen gjorde et forsøg på at sætte en stærk omgangstid, skred bilen ud af banen, og det forpurrede danskerens forsøg. Derfor måtte han nøjes med niendehurtigste tid.
I sidste ende var Lewis Hamilton hurtigst foran Sebastian Vettel og Esteban Ocon (Force India).
Magnussens holdkammerat hos Haas, Romain Grosjean, starter som nummer fem i søndagens grandprix.
Seneste artikler
Uligheden bør på dagsordenen
Henstilling fra politiet hjalp ikke: Truede kvinde to gange
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker