Makienok: Det var en kæmpe forløsning

Nummer sjok mod nummer næstsidst. Det var situationen, da Silkeborg tog imod Brøndby søndag eftermiddag, og efter 78. minutters spil førte hjemmeholdet 1-0.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det så ud til, at Brøndby skulle isoleres fuldstændig i bunden.

Men så tog unge Simon Makienok Christoffersen affære, og med to mål - det ene i overtiden - sikrede han sit hold den anden ligasejr i 16 kampe.

- Det var en kæmpeforløsning, helt klart den mest forløsende dag for mig i Brøndby-trøjen, men også en forløsning for holdet, siger en storsmilende Simon Makienok Christoffersen.

Sejren betyder, at Brøndby går forbi Silkeborg - og nu kan øjne Esbjerg, der er to point over stregen med en kamp færre. Imidlertid var matchvinderen ikke sikker på sig selv inden kampen.

- Jeg har manglet lidt selvtillid i de sidste par kampe, og det var ikke uventet, at jeg startede på bænken, indrømmer Simon Makienok, der kom ind i anden halvleg.

- Jeg forsøgte at fokusere på at gå ind og gøre mine ting, i stedet for at tænke på alt det andet ude omkring, forklarer han.

Med et kvarter igen - da Brøndby var bagud - talte han med Mikkel Thygesen på banen, og de to blev enige om, at sejren var inden for rækkevidde.

- Vi talte om, at vi bare skulle score inden det 85. minut, så skulle vi nok vinde, siger Mikkel Thygesen, mens Simon Makienok kun havde en ting i hovedet, da han havde scoret sejrsmålet.

- Da jeg ser bolden gå ind, løber jeg bare ud mod fansene, fordi de har støttet os hele vejen, siger en lettet angriber.

/ritzau/