Det virker underligt, at en klub, der har brugt mange hundrede millioner kroner på nye spillere, ikke kan betale en regning på en halv million kroner.
Det mener de i hvert fald i FC Nordsjælland, hvor man forgæves har rykket den spanske Primera Division-klub Malaga for de såkaldte solidaritetspenge, man har til gode.
- Jeg synes ikke, at det er i orden, når man tænker på, at det er en klub i en af verdens top-to ligaer og som rent økonomisk bryster sig af at have en rig sheik i ryggen, siger sportsdirektør Jan Laursen til B.T.
Regningen er opstået efter salget af Kris Stadsgaard, der skiftede fra Rosenborg til Malaga i sommer.
Når en spiller handles, siger det internationale fodboldforbund Fifas regler, at fem procent af købesummen skal fordeles mellem de klubber, hvor spilleren har optrådt i alderen 12 til 23.
Tanken med solidaritetspenge er, at man vil belønne talentudviklingen i spillerens unge år.
Og da Stadsgaard har spillet i FC Nordsjælland i mange år, tilfalder der ifølge B.T. Farum-klubben en lille halv million kroner. Også AB og Sengeløse har penge til gode, omtrent 100.000 kroner hver.
Sagen er nu sendt til Fifa, som i værste fald kan inddrage spaniernes licens, ligesom Malaga også kan blive idømt en pointstraf i ligaen.
Det ville i givet fald gøre ondt på klubben, der ligger sidst i Primera Division og kæmper for at undgå nedrykning.
B.T. erfarer, at Malaga - stik imod reglerne - hævder, at det er Rosenborg, der skal aflønne talentklubberne.
/ritzau/
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet