Malaysisk OL-guld udløser gigantbonus
Malaysia har aldrig nogensinde prøvet at vinde en OL-guldmedalje. Selv om det asiatiske land har deltaget siden 1956, er det indtil videre kun blevet til to sølvmedaljer og to af bronze.
Men det har forretningsmanden Andrew Kam tænkt sig at ændre på. Den stenrige mineejer har udlovet en guldbarre til den eller de malaysiske badmintonspillere, der vinder guldmedalje ved OL i London.
- Der er ingen tvivl om, at sådan en belønning vil hjælpe spillerne til at præstere deres bedste, når det er påkrævet, siger Kam.
Guldbarren vejer 12,5 kilo og har en værdi af to millioner malaysiske ringgit, hvilket svarer til 3,8 millioner kroner.
Dertil kommer den ene million ringgit, som regeringen og et privat firma allerede har udlovet i guldbonus - sammenlagt drejer det sig om næsten seks millioner kroner.
Til sammenligning udløser en dansk OL-guldmedalje 50.000 kroner fra Team Danmark.
Malaysias bedste bud på en OL-guldmedalje er Lee Chong Wei, der stiller op i herresingle.
Han vandt sølv ved OL i Beijing og kæmper på højtryk med at blive klar oven på den ankelskade, han pådrog sig for nogle uger siden.
Skulle det ske, at det bliver til flere end én guldmedalje, må vinderne dele guldbarren.
Alle Malaysias fire hidtidige OL-medaljer er alle vundet i badminton.
/ritzau/
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker