Målhelt får fri: Har misset en tredjedel af min søns liv
Yussuf Poulsen havde en svær kamp mod Schweiz lørdag aften, men endte alligevel med at blive Danmarks matchvinder, da han scorede til 1-0 i det 84. minut. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Yussuf Poulsen er glad for, at Åge Hareide har givet landsholdsspilleren mere tid til at se sin nyfødte søn.
Det er glædelige omstændigheder, der sikrer landsholdets målscorer i 1-0-sejren over Schweiz, Yussuf Poulsen, et par fridage, da han søndag formiddag som en af tre spillere er rejst hjem fra landsholdslejren inden tirsdagens testkamp mod Luxembourg.
Han skal hjem til sin nyfødte søn og forlovede i Leipzig.
- Der er ikke noget fysisk i vejen. Jeg har lige fået et barn for tre uger siden, og jeg vil bare gerne hjem og have de få fridage, som man kan få i en klub, der spiller Bundesliga og Champions League.
- Det er hårdt at være væk som nybagt far. Jeg har været væk i en uge nu, og det er en tredjedel af min søns liv, så det er lang tid. Men nu kommer jeg hjem og får et par fridage med ham og min forlovede, så det bliver super.
- Med landsholdet er man væk i mange dage, og i starten går børns udvikling super hurtigt, og der er da nogle ting, jeg går glip af. Men sådan er vilkårene, siger Yussuf Poulsen.
Han er glad for, at Åge Hareide er med på at give ham pause i tirsdagens kamp. Et lille åndehul er også nødvendigt for at sikre, at angriberen kan holde niveau over en hel sæson.
- Hvis man kunne spille 60 kampe på en sæson på 100 procent, så ville jeg helt sikkert vælge kampen på tirsdag til, for jeg vil spille alle de landskampe, jeg overhovedet kan, for jeg elsker at spille på landsholdet.
- Men jeg ved bare ud fra de sidste to sæsoner, hvor jeg også har spillet europæisk, at min form falder. Jeg skal vælge nogle pauser, og det er nemmere at vælge pausen i en træningskamp end i en bundesligakamp eller EM-kvalifikationskamp, siger Yussuf Poulsen.
Jens Stryger Larsen og Andreas Christensen rejser også hjem fra landsholdet inden tirsdagens testkamp mod Luxembourg. Det var ikke muligt for pressen at interviewe dem søndag.
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker