Målhelt: Vi skal kæmpe for overlevelse

Selvom det blev til endnu en kamp uden sejr, så var der smil i Silkeborgs omklædningsrum efter 1-1-kampen mod Randers. Det fortæller Thomas Hansen, som med sin scoring i kampens overtid sikrede det ene point til Silkeborg.

- Vi ville gerne have haft tre point, men som det udarter sig med Randers' scoring og vores udvisning, er det også godt med et point, siger Thomas Hansen.

- Havde vi tabt, havde det været svært at rejse sig til den næste kamp, siger han.

Faktum er dog, at Silkeborg stadig ligger sidst i Superligaen med tre point for seks kampe, og Thomas Hansen forventer, at sæsonen bliver en kamp for overlevelse i landets bedste række.

- Det er små ting som den udligning, der gør, at man langsomt rejser sig, men som situationen er nu, ligger vi til at rykke ned, og det er, hvad jeg forholder mig til, siger han.

Silkeborgs træner Troels Bech var også tilfreds med det ene point og forventer, at den sene udligning giver spillerne en moralsk oprejsning.

- Ingen af holdene præsterede særlig godt. Vi skal arbejde med vores flid, og det gjorde vi i stigende grad i denne kamp, siger Troels Bech.

Med hensyn til de to holds præstationer i søndagens kamp, var angriber Rajko Lekic dog ikke i tvivl om, hvem der var bedst i opgøret.

- Jeg føler, vi var ovenpå og bedst i dag, men vi var ikke det skarpeste hold.

/ritzau/

Silkeborg-målscorer Thomas Hansen var tilfreds med uafgjort mod Randers, men forventer en hård sæson, når der skal kæmpes for overlevelse efter en dårlig start.

Offentliggjort Sidst opdateret