Målsky millionindkøb sender Sørensen ud

Det var blot den venstrebenede wings andet mål, siden han sidste sommer skiftede fra Aston Villa for 20 millioner pund, svarende til 178 millioner danske kroner efter dagens kurs.

Til gengæld fejlede scoringen ikke noget. Godt nok lignede Steven Gerrards foregående hælaflevering mest af alt en tilfældighed, men Downings efterfølgende træk ind i feltet og den knastørre afslutning var der intet tilfældigt over.

Thomas Sørensen i Stokes mål nåede ikke at reagere, før bolden for anden gang rev i netmaskerne bag ham.

Stoke havde ellers startet kampen bedst, men det indledende overtag kunne ikke ses på måltavlen.

I stedet scorede Liverpool-angriberen Luis Suárez til 1-0, da han passerede Sørensen efter et fint bandespil med Maxi Rodríguez.

Men hjemmeholdets fans fik kun lov at feste i tre minutter, før en af deres gamle helte bragte midlertidig tavshed på Anfield.

Store Peter Crouch nettede efter hjørnespark, og så var de to hold lige vidt.

Thomas Sørensen gjorde en fornuftig figur i Stokes mål.

Danskeren har ellers mistet sin stamplads til konkurrenten Asmir Begovic, og med Stokes farvel til FA Cuppen er det langt fra sikkert, at der bliver mere spilletid til den danske landsholdskeeper i denne sæson.

Med 2-1-sejren sluttede Liverpool sig til Chelsea, der tidligere på søndagen også gjorde sig klar til semifinalerne.

De to øvrige deltagere bliver vinderen af omkampen mellem Sunderland og Everton, samt vinderen af Tottenham-Bolton, der blev afbrudt lørdag aften som følge af Fabrice Muambas kollaps.

/ritzau/

Stewart Downing blev dagens helt i Liverpool, da den venstrebenede fløjspiller 12 minutter inde i anden halvleg scorede til 2-1 mod Thomas Sørensen og Stoke og dermed sendte hjemmeholdet på kurs mod semifinalen i FA Cuppen.

Offentliggjort Sidst opdateret