Manchester Citys arabiske ejere har postet milliarder af kroner i holdet i forsøget på at matche de største hold i Premier League. Og med mandagens uafgjorte 1-1-resultat mod Aston Villa ser planen foreløbig ud til at lykkes, idet pointet sender City op på fjerdepladsen. Klubben er kun fem point efter førende Chelsea og har spillet en kamp færre end de foranliggende hold.
De lyseblå kom ellers bagud efter et kvarters spil, da Richard Dunne headede hjemmeholdet foran 1-0 på et hovedstød. Målet var specielt, fordi Dunne nåede at spille 350 kampe for City, inden han skiftede til Aston Villa i sommerpausen. Og ironisk nok scorede han efter at have vundet en hovedstødsduel med Gareth Barry, der røg den stik modsatte vej i sommerens transferpause.
Manchester City fik udlignet til 1-1 ved Craig Bellamy midt i anden halvleg, og det var Bellamys fjerde mål i de seneste fem kampe. Den tidligere Arsenal-angriber Emmanuel Adebayor lagde op til målet i sin første optræden efter at have afsonet tre spilledages karantæne for en stempling i ansigtet på sin tidligere holdkammerat Robin van Persie.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker