Manchester City skælder ud over barsk juleprogram
Manchester City-spillerne får ekstraordinært travlt i dagene omkring jul og nytår. Foto: Oli Scarff/Ritzau Scanpix
Oli Scarff/Ritzau Scanpix
De engelske mestre skal afvikle tre kampe på fem dage. Rivalerne fra Liverpool har to dage mere.
Manchester City er langtfra tilfreds med det juleprogram, der venter de regerende engelske fodboldmestre i Premier League.
I det reviderede program, som ligaen offentliggjorde torsdag, er Manchester Citys kamp mod Wolverhampton flyttet fra 2. juledag til 27. december om aftenen.
Dermed har spillerne mindre end to døgns hvile, inden de skal på banen igen for at møde Sheffield United.
Samtidig får Wolverhampton også en ekstraordinær kort pause, inden holdet skal møde Citys toprival Liverpool 29. december.
- Premier League-kampe er fysisk enormt krævende, og det er ikke ideelt, at skulle spille to kampe inden for mindre end 48 timer, fordi det ikke giver spillerne tid til at restituere ordentligt, siger Citys daglige leder, Omar Berrada, til Manchester Evening News.
Foruden kampene mod Wolverhampton og Sheffield United venter der mestrene et møde med Everton 1. januar, og dermed skal spillerne i aktion tre gange på fem dage.
Til sammenligning fordeler Liverpools tre jule- og nytårskampe sig over syv dage. Netop Liverpool fører lige nu ligaen med otte points forspring til City på andenpladsen.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker