Det mener Manchester Citys manager, Roberto Mancini.
- Vi har 100 procent sikkert spillet det bedste fodbold. Selv hvis vi ikke vinder, så har vi spillet det bedste fodbold, siger italieneren til Sky Sports.
Manchester City er storfavorit til søndag at vinde klubbens første engelske mesterskab i 44 år.
Begge Manchester-klubber har 86 point før sidste spillerunde, men Citys målscore er otte mål bedre end Uniteds.
Det betyder, at Manchester City efter al sandsynlighed kan sikre sig mesterskabet med en smal sejr hjemme over Queens Park Rangers.
Det er en noget anden situation, end da Manchester United for cirka en måned siden førte Premier League otte point foran City.
Efter 0-1-nederlaget ude til Arsenal i begyndelsen af april afskrev Roberto Mancini mesterskabet, og herefter skete der noget.
- Det var godt, for det fjernede presset. I to eller tre kampe spillede vi fuldstændig frit, konstaterer Roberto Mancini, som siden Arsenal-kampen har set sit hold vinde fem ligakampe på stribe.
Samtidig satte Manchester United flere gange point til, og derfor overhalede City lokalrivalen med 1-0-sejren over United på hjemmebane for snart to uger siden.
- Vi mistede aldrig troen, selv da vi var otte point bagefter, siger Roberto Mancini.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde