Mange topklubber ville have Cornelius
Foto: Scanpix / Henning Bagger /Scanpix
Henning Bagger /Scanpix
Cardiff City endte med at få Andreas Cornelius' underskrift, men flere europæiske topklubber var denne sommer med i kampen om at købe den tidligere FC København-angriber.
Cardiff-manager Malky Mackay følte sig langt fra sikker på, at Premier League-oprykkerne ville vinde det kapløb.
- Cornelius har stort potentiale, og han er en meget god fangst for denne klub, siger Mackay ifølge Sky Sports.
- Vi fulgte ham hele sidste år, men omkring juletid var han i så god form, at jeg ikke troede på, at vi havde en chance, for mange topklubber i Europa kiggede på ham.
- Der var konkurrence fra international side, og senere prøvede tre Premier League klubber også at få fat på ham.
- Men vi var i stand til at handle hurtigt, og jeg må også rose FC København. De var fantastiske - effektive, professionelle og venlige, siger Cardiff-manageren.
Den walisiske klub betalte omkring 60 millioner kroner for at sikre sig den danske landsholdsangriber på en femårig kontrakt.
Cardiff åbner sæsonen i Premier League den 17. august, når klubben gæster West Ham i London.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie