Manglende salg frustrerede Feilhaber

Benny Feilhaber havde regnet med, at han ville blive solgt fra AGF til en udenlandsk klub efter sommerens VM for USA.

Men ingen gjorde tilnærmelser til Feilhaber, der nu optræder for AGF i 1. division.

- Hvis jeg skal være helt ærlig, var jeg ret sikker på, at noget ville ske, siger Benny Feilhaber til B.T.

- Så snart transfervinduet lukkede, forsøgte jeg at skubbe skuffelsen til side. Men det er ikke let. Overhovedet ikke, siger amerikaneren.

- I to-tre måneder var jeg meget usikker. Bliver jeg her? Smutter jeg? Det var den mest frustrerende del. For jeg vidste ikke, hvad jeg skulle sige i medierne. Hvordan skulle jeg opføre mig. Alt var usikkert, forklarer den amerikanske landsholdsspiller om tankerne i transfervinduet.

Nu har han fået frustrationerne på afstand, og han udelukker ikke, at han fortsætter i AGF.

- Det er ikke umuligt, at jeg forlænger med AGF. Mit tredje år slutter til sommer, og så stiger min skat fra 25 procent til 60 procent. Det skal vi have fundet ud af, siger Feilhaber.

Sammen med AGF topper han 1. division.

/ritzau/

AGF's Benny Feilhaber, der var med til VM for USA, har accepteret, at han spiller i Danmarks næstbedste række.

Offentliggjort Sidst opdateret