Manglende stadionlys afbryder opgør i Brøndby
Og så gik lyset sidst i 1. halvleg...., søndag aften i superligakampen mellem Brøndby IF og FC Midtjylland på Brøndby Stadion. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Jens Dresling/POLFOTO
For anden gang i denne sæson forsvandt lyset på Brøndby Stadion. Afbrydelse på seks minutter.
Søndagens opgør i Alka Superligaen mellem Brøndby og FC Midtjylland måtte afbrydes umiddelbart før pausen, da store dele af lyset på Brøndby Stadion gik ud.
Dommer Kenn Hansen valgte at afbryde kampen i omkring seks minutter, inden han atter fløjtede spillet i gang, så første halvleg kunne færdiggøres. Det skete dog først efter at have talt med begge holds målmænd
Det ser umiddelbart ud til, at lysproblemerne er blevet ordnet, mens spillerne er i omklædningsrummet i pausen.
Det er ikke første gang, at der er problemer med projektørerne på Brøndby Stadion. I december sidste år forsvandt lyset i et opgør mod Silkeborg.
Stillingen ved pausen er 0-0.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned