Maradona holder kort snor i euforien

Blandt favoritterne har Argentina vist størst styrke i de indledende kampe ved VM i fodbold, hvor det er blevet til tre sejre, men træner Diego Maradona nægter at lade euforien råde.

For ét er kampene i indledende runde, der for Argentinas vedkommende sluttede onsdag med en sikker 2-0 sejr over Grækenland, noget helt andet er de efterfølgende knald eller fald-opgør.

- Nu bliver vejen mere besværlig. For det er nu, alle favoritterne begynder at røre på sig, siger Maradona.

- Man snakker altid om, at Tyskland, Italien og Brasilien spiller dårligt, men de kommer altså altid i semifinalerne og finalerne. Og det er der en grund til, siger han.

- Vi tager det roligt, men vi må også sige, at vi er et af de hold, som har kvaliteterne til at vinde VM, siger han.

Argentina møder Mexico i sin ottendedelsfinale.

/ritzau/

Træner Diego Maradona erkender, at Argentina har kvaliteterne til at vinde VM. Men har sørger også for at plante begge ben solidt på jorden.

Offentliggjort Sidst opdateret