Maradona hyldede Messi

Lionel Messi har fået masser af ris for sine præstationer i den argentinske landsholdstrøje. Men Barcelona-spilleren viste i Argentinas første kamp ved VM, at han kan blive turneringens store stjerne.

Og efter 1-0-sejren over Nigeria fik Messi udelukkende ros fra landstræner Diego Maradona.

- Meningen var, at Messi skulle have bolden så meget så muligt. Og så længe, han har det sjovt med bolden, har vi det godt, siger Maradona.

Den argentinske landstræner var godt tilfreds med sit holds spil - dog med det forbehold, at han havde ønsket sig flere mål.

- Vi fik problemer, fordi vi ikke udnyttede vores mange målchancer. Jeg må give en stor ros til Nigerias målmand, og mod slutningen af kampen var Nigeria tæt på at straffe os. Men vi har fået en god start, og vi kan gå ind til den næste kamp med masser af ro i kroppen, siger Diego Maradona, der vandt VM som spiller tilbage i 1986.

/ritzau/

Diego Maradona havde udelukkende ros til Lionel Messi efter argentinernes sejr over Nigeria i de to holds første kamp ved VM.

Offentliggjort Sidst opdateret