Maradona inden VM-finale: Tyskland er overvurderet
Tyskland er favorit i søndagens VM-finale mod Argentina.
Det mener de fleste fodboldeksperter, og det er også bookmakernes vurdering.
Det er semifinalesejren på vanvittige 7-1 over Brasilien, der har sendt favoritværdigheden til Tyskland.
Men en af verdens bedste spillere gennem tiderne, den argentinske legende Diego Maradona, mener, at Tyskland bliver gjort til for stor en favorit på baggrund af det brasilianske kollaps.
- Tyskland er ingen umulig opgave. De er, som vi siger, overvurderede. Det er kun godt for Argentina, siger Diego Maradona ifølge nyhedsbureauet DPA.
Argentina måtte i semifinalen igennem både forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence, inden Holland var slået.
Kort inden udløbet på den ordinære kampe havde Hollands Arjen Robben en stor chance for at afgøre kampen, men argentineren Javier Mascherano kastede sig ned og afværgede forsøget til hjørnespark.
Mascherano spillede en stor kamp, selv om han undervejs var groggy efter et hovedsammenstød.
- Der var Mascherano og 10 andre, siger Maradona.
Derimod kom holdets store stjerne Lionel Messi aldrig til at sætte sit store aftryk på kampen.
- Jeg tror, at Lionel føler sig en smule træt, lyder vurderingen fra Maradona.
Han var med i VM-finalerne i 1986 og 1990, hvor Argentina begge gange mødte Tyskland. Argentina vandt i 1986 efter en stor Maradona-præstation, men tabte 1990-udgaven.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned