Maradona vil også spille med

Det er ikke kun de argentinske fodboldfans, der jubler over det spil, som deres landshold disker op med ved VM i Sydafrika.

Også landstræner Diego Maradona er ellevild over det, som hans mandskab har leveret i turneringen indtil nu - og specielt i ottendedelsfinalen mod Mexico, som blev vundet 3-1.

- Jeg har lyst til selv at tage trøjen på og spille med. Det er smukt at arbejde med sådan en gruppe spillere. Jeg er stolt over at dele disse øjeblikke med dem, siger Maradona.

Hans modstander i ottendedelsfinalen, Javier Aguirre, er knap så godt til mode. Både fordi hans hold nu er ude af turneringen, men også fordi det blandt andet skete i kraft af en klokkeklar dommerfejl, hvor et argentinsk offsidemål fejlagtigt blev godkendt.

- Vi mistede koncentrationen, efter at offsidemålet blev godkendt. Vi kom bagud 0-2, og det var for meget at indhente. Jeg vil ikke sige for meget om dommerne, men de mexicanske dommere her ved VM gør det godt, og måske kan de få lov at dømme finalen, siger Aguirre.

Diego Maradona har derimod et andet syn på det omstridte første argentinske mål. Han mener, at dommerfejlen ikke er så stor, og spørger i stedet, hvorfor der ikke blev givet flere gule kort i de situationer, hvor den argentinske superstjerne Lionel Messi blev fældet af en mexicaner.

- Mexicanerne fik kun løftede pegefingre, men jeg ved, hvordan det er at være en god spiller som Messi og blive sparket hele tiden, hvor gang du er i nærheden af bolden. Jeg vil bare have, at Messi bliver respekteret, siger Maradona.

/ritzau/

Diego Maradona er så begejstret for sit argentinske landshold, at han selv får lyst til at springe ind på grønsværen og deltage i løjerne.

Offentliggjort Sidst opdateret