Markussen har lagt Qatar-tilbud bag sig
Nikolaj Markussen kunne - hvis han ville og var til salg - have stået på den anden banehalvdel, når de danske håndboldherrer lørdag møder Qatar ved VM i Spanien.
Qatar lokkede før sidste års EM i Serbien Markussen med mere end en million kroner, men den danske landsholdsspiller takkede pænt nej og afviste tilbuddet fra den olierige arabiske ørkenstat.
Atlético Madrid-spilleren har for længst lagt det bag sig, og han er ikke meget for at fortælle om det, fordi det er et overstået kapitel.
- Det vil jeg egentlig helst ikke snakke om. Det har jeg lagt bag mig, og nu fokuserer jeg på, at vi skal møde Qatar til denne slutrunde, siger Markussen.
Qatar forsøger at stable et konkurrencedygtigt mandskab på benene, inden landet selv skal være vært for VM i 2015. Det gør landet blandt andet ved at forsøge at nationalisere nogle af de store udenlandske stjerner.
Det giver Markussen ikke meget for, fordi han mener, det er noget helt specielt at stille op for sit moderland.
- Det virker da mærkeligt, hvis man skal til at lave klubhold til landshold eller omvendt. Så det har jeg ikke den store forståelse for.
- Det er noget specielt at stille op for og repræsentere sit land. Det kan man ikke sætte pris på. Det er svært at forklare, men det har noget med følelser og stolthed at gøre.
- Det er en samhørighed og et fællesskab, man ikke kan købe sig til, mener Markussen.
Ifølge det internationale håndboldforbund (IHF) så kan en spiller skifte landsholdstrøjen ud med en anden landsholdstrøje, hvis han ikke har spillet en officiel landskamp i tre år.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned