Martin Jørgensen vil til AGF med det samme

Mere og mere tyder på, at AGF vil have landsholdsspilleren Martin Jørgensen i truppen, når SAS Ligaen starter op efter vinterpausen. Den 34-årige fløjspiller vil til Danmark enten med det samme eller senest til sommer, og han håber på den første løsning.

- Jeg vil gerne have spilletid, og den er der nok ikke så meget udsigt til, at jeg kan få i Firenze. Derfor håber jeg mest på, at de lader mig gå, siger Martin Jørgensen til tipsbladet.dk.

Martin Jørgensen har fået mindre og mindre spilletid i Fiorentina, og det har forværret situationen, at klubben lige har investeret i en ny kantspiller. Men omvendt kan den nye spiller, Mario Ariel Bolatti, være årsagen til, at Martin Jørgensen får lov til at gå før tid.

- Det er op til klubben (Fiorentina red.), og der kommer en afklaring i løbet af denne uge, siger Martin Jørgensen.

Martin Jørgensen spillede frem til 1993 for AGF, og han understreger, at hvis han ender med at tage til Danmark, så skal han igen spille for AGF:

- Skal jeg hjem, er det kun 'de hvii'e', der tæller.

/ritzau/

Martin Jørgensen vil gerne skifte til AGF med det samme. Årsagen er, at han ikke har udsigt til spilletid hos Fiorentina.

Offentliggjort Sidst opdateret