Mathilde Madsen har vænnet sig til Ligaen

19-årige Mathilde Madsen har i efteråret prøvet noget nyt. For første gang i karrieren er stortalentet ikke stjernen på sit klubhold! Hun er nemlig kommet til et af landets bedste hold, Skovlunde i 3F-Ligaen.
 
Efter to år i Danmarksserien for Nakskov Boldklub og et halvt år i bunden af 1. division for B.1921 er det lidt af et spring, men hun klaret det fint.
 
- Niveauet er meget højere. Det er meget hårdere. Det kan jeg også mærke til træning. Jeg er virkelig træt efter træning, fortæller Mathilde Madsen.
 
Men midtbanespilleren - der har spillet 44 ungdomslandskampe - er kommet godt i gang i Skovlunde. Hun startede inde i de fleste af de første seks-syv kampe. Derefter stod hun over i et par kampe på grund af overbelastning, og vendte så tilbage kort før vinterpausen.
 
- Jeg synes, det er gået godt, og jeg er rigtig glad for det i Skovlunde. Det er et ungt hold, så jeg er let faldet i snak med de andre piger, siger Mathilde Madsen.
 
Hun har også scoret et enkelt mål i den bedste række. Det var til 3-0 mod Team Viborg (6-0).
 
Læs mere i Folketidende tirsdag.




Dannemare-pigen Mathilde Madsen har gjort det godt i sit første halve år i landets bedste fodbold-række, 3F-Ligaen.

Offentliggjort Sidst opdateret