Mayweather gør comeback mod japansk kickbokser
Floyd Mayweather skal møde Tenshin Nasukawa nytårsaften. Foto: Issei Kato/Reuters
Issei Kato/Reuters
Boksestjernen Floyd Mayweather skal møde japaneren Tenshin Nasukawa i en kamp nytårsaften.
Boksestjernen Floyd Mayweather er efterhånden blevet 41 år, men han føler sig ikke færdig med at uddele tæsk.
Således har han annonceret endnu et comeback, som bliver mod den japanske kickbokser Tenshin Nasukawa, der blot er 20 år.
Kampen skal afvikles nytårsaften i den japanske by Saitama.
- Jeg vil give folket, hvad det vil have; blod, sved og tårer, siger Mayweather på en pressekonference i Tokyo.
Det er 15 måneder siden, at han senest var i ringen, og da besejrede han Connor McGregor, der er stjerne inden for mixed martial arts (MMA).
Med sejren udbyggede den ubesejrede Mayweather sin rekordliste til 50 sejre.
Også Nasukawa har flirtet med MMA, hvor han har vundet fire gange. I kickboksning har han gjort rent bord med 27 sejre.
Reglerne for den kommende match er endnu ikke besluttet, og det er også usikkert, om der bliver tale om en boksekamp eller MMA-kamp.
Bliver det en boksekamp, er det Nasukawas første.
- Jeg blev overrasket over at blive spurgt, men jeg var aldrig i tvivl. Det bliver det største øjeblik i mit liv, siger Nasukawa.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned