Maze er seedet til at nå EM-semifinalen
Foto: søRen Bidstrup /Scanpix
søRen Bidstrup /Scanpix
Danmarks bedste bordtennisspiller Michael Maze er seedet til at nå helt frem til semifinalen ved EM, som begynder om en uge i Herning.
Den europæiske bordtennisunion, ETTU, har onsdag offentliggjort de foreløbige seedningslister, hvor der dog godt kan nå at komme afbud.
Maze er derfor foreløbig seedet som nummer fire i herresingle efter Timo Boll og Dimitrij Ovtcharov, Tyskland og Vladimir Samsonov, Hviderusland.
Siden 2002 har Timo Boll vundet EM fem gange, Vladimir Samsonov tre gange, mens Maze vandt i 2009.
Maze er på den seneste verdensrangliste avanceret seks pladser fra nummer 21 til nummer 15 efter sejrene i World Cuppen i september. Mazes bedste placering hidtil er en ottendeplads i oktober 2009, kort efter EM-guldet.
I damesingle er den bedste kvindelige danske singlespiller Mie Skov seedet som nummer 21, mens sølvvinderne fra 2010, Jonathan Groth og Kasper Sternberg, er seedet som nummer 12 i herredouble.
I damedouble er Mie Skov seedet som nummer 16 sammen med sin klubkammerat i franske Kremlin-Bicetre, Carole Grundisch.
Også herresinglerne Allan Bentsen, Finn Tugwell, Jonathan Groth og Kasper Sternberg er med i EM-turneringen.
De danske spillere ankommer til Herning på mandag - med undtagelse af Maze, der skal i aktion første gang fredag, og derfor ankommer onsdag.
EM afvikles i Messecenter Herning og Jyske Bank Boxen fra 17. til 21. oktober.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde