Maze spiller igen i Roskilde
Bordtennisspilleren Michael Maze er igen klar til at spille klubkampe for Roskilde.
Det oplyser klubben i en pressemeddelelse.
En række virksomheder på Sjælland er gået sammen om at hente Michael Maze tilbage til Roskilde, hvor han sidst spillede indtil begyndelsen af 2010.
Dengang blev han løst fra sin kontrakt på grund af økonomiske problemer, men nu har man altså igen fundet økonomi til at hente Danmarks bedste bordtennisspiller til klubben.
- Jeg er utroligt glad for at komme hjem til Roskilde igen. Hjem til trygge rammer og folk jeg kender. Jeg glæder mig utroligt meget til, forhåbentlig at spille Champions League med Roskilde Bordtennis, siger Michael Maze i pressemeddelelsen.
Sportschefen i Roskilde Bordtennis, den tidligere topspiller Allan Bentsen, siger i pressemeddelelsen, at det er både nye sponsorer og nogle af de eksisterende, som har spyttet ekstra i kassen for at hente Michael Maze til klubben.
Den 32-årige bordtennisspiller har været igennem en længere skadesperiode, men gjorde et fornemt comeback i Europa Top-12 i februar.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker