Mbappé skyder sig ind i eksklusiv gruppe af PSG-målscorere
Kylian Mbappé scorer sit mål nummer 100 for Paris Saint-Germain og er klubbens fjerdemest scorende spiller.
Den franske angriber Kylian Mbappé rundede en personlig milepæl lørdag, da han scorede sit mål nummer 100 for storklubben Paris Saint-Germain.
- Da jeg skrev kontrakt her, havde jeg ikke engang tænkt på at score tre mål. 100 var et fjernt mål, siger Mbappé, der fylder 22 år senere i december.
Kylian Mbappé startede lørdagens kamp på udebane mod Montpellier på bænken, men blev sendt i aktion i det 78. minut som afløser for Moise Kean, der minuttet forinden havde bragt PSG foran med 2-1.
I dommerens tillægstid fjernede Mbappé al tvivl om kampens udfald, da han scorede til slutresultatet 3-1.
- Det er noget af en lettelse, siger Mbappé, som har haft nogle målløse kampe i den franske liga den seneste tid.
- Da jeg kom her, ønskede jeg at blive langt bedre, og det opnår man ikke på et år. Det har været tre og et halvt år, og jeg har oplevet en masse. Jeg har haft nogle mindre gode øjeblikke, men klubben har altid støttet mig, siger Mbappé, som PSG hentede i Monaco før sæsonen 2017/18.
Den franske landsholdsangriber er nu på en delt fjerdeplads på listen over de mest scorende spillere i PSG's historie.
Dominique Rocheteau er også noteret for 100 mål. Han spillede i PSG fra 1980 til 1987.
Nummer et er Edinson Cavani fra Uruguay, som nu spiller for Manchester United, med 200 mål.
Derefter følger den nuværende Milan-spiller Zlatan Ibrahimovic, der var i PSG fra 2012 til 2016, med 156 mål og portugiseren Pauleta (2003-2008) med 109.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker