McLaren-boss: Kevin Magnussen var uheldig
Kevin Magnussen starter søndagens canadiske grandprix i Montreal som nummer 12, men det kunne have været bedre, siger McLarens løbsdirektør, Eric Boullier.
- Kevin var meget uheldig i kvalifikationen. Han har været godt kørende hele weekenden, og jeg tror, at han kunne have sluttet sig til Jenson (holdkammerat Jenson Button, red.) i top-10, hvis han ikke var blevet fanget i noget trafik, da han kørte ud til sin sidste omgang i Q2.
- Det betød, at hans dæktemperatur faldt, hvilket betød, at han tabte et par tiendedele i den første sektor, siger Boullier og tilføjer:
- Det er ærgerligt, men det er en del af hans læringsproces. Han har leveret et fantastisk stykke arbejde, og han har arbejdet godt med sine ingeniører.
- Dette er bare et kort tilbageslag, og som jeg siger, så betyder kvalifikationen her ikke så meget som andre steder. Så han er i stand til at have en angribende løb i morgen.
Mens Magnussen starter som nummer 12, så indleder Button sæsonens syvende grandprix som nummer ni.
Løbet starter søndag klokken 20 dansk tid.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker