Medie: EM-kampe i Dublin flyttes til Rusland
Robert Lewandowski og det polske landshold skal måske ikke spille to af landets gruppekampe ved EM i Dublin. Kilder i fodboldforbundet fortæller, at St. Petersborg har overtaget kampene. (Arkivfoto). Foto: Aleksandra Szmigiel/Reuters
Aleksandra Szmigiel/Reuters
Dublin kan ikke leve op til Uefas tilskuerkrav, skriver polsk medie. Kampene flyttes til St. Petersborg.
Tre gruppekampe ved sommerens EM i fodbold flyttes fra Dublin til den russiske by St. Petersborg.
Det beretter det polske medie Sportowefakty.
Polen stod til at spille to kampe i Irlands hovedstad, men kilder i Polens Fodboldforbund fortæller torsdag til Sportowefakty, at kampene rykkes til St. Petersborg.
Årsagen skulle være, at Dublin ikke kan leve op til et krav fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) om, at mindst 25 procent af tilskuerkapaciteten på stadion bliver udnyttet.
Polen er i indledende gruppe med Slovakiet, Spanien og Sverige. Sidstnævnte har endda placeret sin EM-base i Dublin.
Sveriges Fodboldforbund ønsker dog ikke at forholde sig til den mulige flytning af gruppekampene.
- Vi venter til, at det bliver officielt, før vi udtaler os, siger administrativ leder for det svenske landshold, Stefan Pettersson, til Aftonbladet.
I samme gruppe er der i forvejen lagt op til, at Bilbao mister sin status som værtsby - også på grund af Uefas tilskuerkrav.
Onsdag meddelte de lokale myndigheder i Baskerlandet, at Uefa havde frataget Bilbao EM-værtskabet.
Fredag vil Uefa komme med en udmelding om, hvilke værtsbyer der får lov til at beholde EM.
St. Petersborg er i forvejen en af EM-værtsbyerne. Flere af kampene i Danmarks indledende gruppe skal således spilles i den russiske storby, der har planer om at udnytte 75 procent af stadionkapaciteten.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker