Medie: Mikkel Kessler får comeback i bokseringen
Mikkel Kessler var senest i ringen i 2013, da han tabte til Carl Froch i London. Foto: Polfoto/Lars Poulsen
Polfoto/Lars Poulsen
Den tidligere bokseverdensmester er på vej tilbage i bokseringen fire år efter sin seneste kamp, skriver BT.
Ifølge BT vil Mikkel Kessler gøre comeback i bokseringen.
Team Sauerland har indkaldt til pressemøde i København fredag klokken 13.30, hvor promotoren varsler "en stor nyhed for dansk boksning".
BT erfarer, at planen er, at Kessler skal deltage i den forestående World Boxing Super Series, hvor 16 boksere skal kæmpe om 350 millioner dollar.
38-årige Mikkel Kessler har ikke været i ringen, siden han i 2013 led et nederlag til Carl Froch.
Kort efter pensionerede han sig selv, blot for at ombestemme sig da boksesulten vendte tilbage året efter.
Promotor Kalle Sauerland arbejdede i de følgende måneder på at arrangere en såkaldt "kassekamp", primært et tredje møde med Carl Froch.
Men der kom aldrig en aftale i stand, og i juni 2015 smed den danske boksegigant handskerne i ringen.
- Det har været holdt i gang, men når der ikke kommer noget nyt på bordet, stopper jeg. Jeg skal ikke bokse mere. Det er helt sikkert. Det er definitivt, sagde Kessler ved den lejlighed.
I januar skrev han på sin Instagram-profil, at han havde boksetrænet for første gang i 18 måneder, da han havde været i ringen med Abdul Khattab.
Hvis Mikkel Kessler vender tilbage som bokser, står han foran et jubilæum.
Supermellemvægteren er nemlig noteret for 49 kampe i en professionel karriere, der begyndte for 19 år siden.
Han vandt sine første 39 kampe, inden han første gang måtte give fortabt i en VM-kamp mod Joe Calzaghe i Cardiff.
Siden blev det til nederlag til Andre Ward i Super Six, en serie med deltagelse af seks af verdens bedste supermellemvægtere.
Kessler vendte dog stærkt tilbage og slog den ubesejrede Carl Froch i en storkamp i Herning.
De to mødtes i en revanchematch i O2 Arena i London 25. maj 2013, hvor Froch vandt med alle tre dommerstemmer. Siden har Kessler levet en tilværelse som boksepensionist.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde