Medie: Norsk rytter dopede sig på dansk hold

Den tidligere norske cykelrytter Steffen Kjærgaard vil senere tirsdag indrømme brug af doping på både Lance Armstrongs ex-hold US Postal samt det tidligere danske hold Team Chicky World, erfarer det norske nyhedsbureau NTB.

Offentliggjort Sidst opdateret

Steffen Kjærgaard, som er afgående sportschef i Norges Cykleforbund, vil gå til bekendelse og lægge alle oplysninger om en fortid med omfattende dopingbrug frem, oplyser NTB.

Indrømmelserne vil muligvis også ramme dansk cykelsport og tidligere sportsdirektør for Team Chicky World, Kim Andersen, der var sportsdirektør på holdet i 1998 og 1999, hvor Kjærgaard kørte på det danske mandskab.

Ifølge NTB's oplysninger begyndte dopingbrugen i 1998, da Kjærgaard var professionel rytter på Team Chicky World.

Inden skiftet til Team Chicky World overvejede Steffen Kjærgaard i 1996/97 at stoppe karrieren, fordi resultaterne var så magre.

Men nordmanden lod sig overtale af Kim Andersen til at skrive kontrakt med det danske kontinentalhold. Det var på det tidspunkt, han begyndte at dope sig, skriver NTB.

I 2000 og 2001 var Steffen Kjærgaard ansat på US Postal, og nordmanden kørte Tour de France på samme hold som Lance Armstrong, som mandag blev frataget alle sine syv Tour de France-titler efter afsløringer om omfattende dopingbrug.

Steffen Kjærgaard benyttede sig af de ulovlige stoffer epo og kortison, beretter NTB.

Bjørn Sætre, generalsekretær i Norges Cykleforbund, oplyser til Dagbladet, at der vil blive indkaldt til pressemøde i løbet af dagen.

Hos Antidoping Norge vil man ikke sige noget om sagen på nuværende tidspunkt.

- Vi har netop set den første melding om dette, og det er ikke nok til, at vi kan sige noget om sagen endnu, siger kommunikationschef i Antidoping Norge, Halvor Haugland Byfuglien, til NTB.

/ritzau/